Ana sayfa Genel Ketojenik Beslenme Modeli ve Kronik Hastalıklar

Ketojenik Beslenme Modeli ve Kronik Hastalıklar

153
0
PAYLAŞ

Ketojenik Beslenme Kronik Hastalıklar

Günlük karbonhidrat tüketimini minimuma indirerek, 130 g dan daha az karbonhidrat (Şeker+Nişasta+Toplam lif) tüketimi ile, enerjinin %70 ini yağlardan karşılayarak veya 12-16 saatten fazla su hariç yemeden, veya yoğun spor yaparak, karbonhidrat ve glikojenin tüketilmesi sonucu vücudun yağı metabolize ederek enerjisini karşıladığı beslenme şeklidir.

İnsan sağlığı ve metabolizması; makro, mikro ve fitobesinlerin optimum (yeterli, dengeli) alınmasına, çevresel toksik etkilerin ise minimum düzeyde kalması ile ilişkisi olduğu düşünülmektedir

1 . Makro besinler, Oksijen, karbonhidrat, Protein, Yağ, Su, Lif (suda çözünen ve suda çözünmeyen lifler) ve fitobesinlerden (antioksidanlar, Polifenoller vb.) oluşmaktadır. İnsan metabolizmasında Proteinler, Yağlar ve Karbonhidratlar belirli oranda biribirine dönüşebilmektedir.

2 . Spor ve bedensel aktiviteler bu dönüşümde etkilidir.

KETOJENİK BESLENME MODELİ NEDİR?

Günlük karbonhidrat tüke- timini minimuma indirerek, 130g’dan daha az karbonhidrat (Şeker+Nişasta+Toplam lif) tüketimi ile, enerjinin %70 ini yağlardan karşılayarak veya 12-16 saatten fazla su hariç yemeden, veya yoğun spor yaparak, karbonhidrat ve glikojenin tüketilmesi sonucu vücudun yağı metabolize ederek enerjisini karşı- ladığı beslenme şeklidir2 . Gıda alımı çok azaldığı zaman, karaciğerde yağ metabolizması başlamaktadır. Ketojenik metabo- lizma sonucu ketonlar (asetoase- tik asit, D-3-hidroksibutirikasit, aseton) oluşmaktadır. Vücut (kalp ve beyin) enerjisini kanda dolaşan keton maddelerinden sağlamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here